Výzkum je věnován především problematice diferenciálních rovnic, diferenčních rovnic a jejich systémům a také matematickému modelování.

• Rozvíjíme zejména teoretický aparát matematické analýzy používaný při modelování reálných situací a simulací experimentů.
  • Vytváříme nové poznatky a výsledky, které jsou pravidelně publikovány v renomovaných vědeckých časopisech. O pokrocích v kvalitativní teorii rovnic pravidelně přednášíme na mezinárodních konferencích ve světě.
  • Věnujeme se také technickému kreslení a deskriptivní geometrii (mj. zobrazovacím metodám a konstruktivní geometrii). V této oblasti dosahujeme rovněž nových výsledků, a to především v oblasti metod konstrukcí, které jsou také prezentovány v odborných časopisech.
  • Nabízíme asistenci a výpočetní pomoc ostatním vědeckým skupinám, a to od podrobného studia funkcí a posloupností, přes modely s využitím systémů rovnic, až po výpočty ve specializovaných matematických programech.
  • Pozornost je věnována především problematice diferenciálních rovnic (určených pro modely jevů probíhajících ve spojitém čase), diferenčních rovnic (pro modelování jevů s diskrétním průběhem) a jejich systémům. Opomenuty nezůstávají lineární, nelineární, ani parciální diferenciální rovnice, včetně rovnic neutrálního typu a rovnic se zpožděním, jež mají široké uplatnění nejen v oblastech technických a přírodních věd, ale např. i v ekonomii.
  • Kromě vědeckých článků publikují jeho pracovníci i vysokoškolské učebnice a skripta. Podpora výuky je zajišťována formou e-learningu, provozujeme také server pro WeBWorK.

Výsledkem práce jsou významné projekty a publikace:

Dokončené

Spolupráce:

• Ústav matematiky úzce spolupracuje s Ústavem matematiky a statistiky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na Katedře aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava.
  • Jsme členy Jednoty českých matematiků a fyziků a Československého sdružení uživatelů TeXu.